Yanlış teşhis canından ediyordu

Ankara Sincan’da Y.C., 10 yaşındaki oğlu İ.C.’yi karın ağrısı ve kusma şikâyeti nedeniyle aile hekimine götürdü. Aile hekimi muayenesinin ardından durumun ciddi olabileceğini ve uzmanının görmesi gerektiği söyledi. Bunun üzerine Dr. Nazif Körfez Devlet Hastanesi’nin çocuk acil bölümüne götürülen İ.C.’ye, doktor Ö.K.S. tetkik dahi yapmadan salgından dolayı ishal olabileceğini söyleyerek ilaç yazıp gönderdi.

“ÇOCUĞU KAYBEDECEKTİK”

Ailesi, ilaçları kullanmasına rağmen baygınlık geçiren İ.C.’yi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Acil Bölümü’ne götürdü. Burada apandisitinin patladığı ve enfeksiyonun vücuduna yayıldığı anlaşılan çocuk acilen ameliyata alındı. İ.C.’nin doktoru ise aileye, “Neden doktora götürmediniz? 1 saat daha geç kalsaydınız çocuğu kaybedecektik” dedi.

Bunun üzerine şikâyetçi olan baba Y.C. dilekçesinde, “Oğlum apandisiti patladığı ve enfeksiyon vücuduna yayılmaya başladığı için ciddi bir ameliyat geçirdi. Apandisiti patlamadan müdahale edilseydi tedavisinin daha kolay yapılabileceği nedeniyle oğlumun hayatını tehlikeye düşüren ve bizi hiçbir tetkik yapmadan muayene eden doktor ve hastane görevlilerinden şikâyetçiyim” ifadelerini kullandı.

İTİRAZ ÜZERİNE SORUŞTURMA İZNİ VERİLDİ

Sabah gazetesinden Dilhan Dumanoğlu haberine göre, ön inceleme yapan Mesleki Sorumluluk Kurulu, küçük çocuklarda apandisit gibi hastalıkların tanısında zaman zaman güçlükler olduğu gerekçesiyle soruşturmaya izin verilmemesi kararı verdi. Baba Y.C. ise bu karara itiraz etti. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi, ön inceleme raporu ve ekli belgelerin isnat edilen eylemden dolayı soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelik ve yeterlilikte olduğu gerekçesiyle itirazın kabulüye soruşturma izni verilmesini kararlaştırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x