Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Sanal Müze açıldı

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun (AABK) yapımcılığını üstlendiği Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Sanal Müze açıldı.

Proje Koordinatörü ve Sanal Müze Yönetmenliğini yapan Eylem Şen, çalışmanın detaylarını PİRHA’ya anlattı. Sanal Müze’de, katliamda yaşamını yitiren 33 kişi için birer oda oluşturduklarını belirten Eylem Şen, 3D olarak tasarlanan projeye dair şunları söyledi:

“10 Haziran’da Dijital Kütüphane’yi açmıştık, Hafıza Merkezi ise 5 temel çalışmadan oluşuyor. Bunlardan birisi de Sanal Müze. Sanal Müze’de Madımak Katliamı’nda hayatını kaybeden herkes için birer oda yaptık. Bunlar aynı zamanda sergi odaları. Madımak Oteli odalarına bir takım referanslar içeriyor. Odaların şekli, yataklar, komidinler gibi bir takım benzer durumlar mevcut. Fakat bunun daha da ötesinde burada hayatını kaybeden insanların, tüm bu otelde yaşanılanlardan da öte birer hayat hikayeleri, tutkuları, hayalleri var. Ayrıca onların sevenleri de var. Bunları anlatmak, göstermek istedik. Dolayısıyla aslında bu odalar aynı zamanda sergi odaları. Onlarla ilgili hatıraların, onların anılarının, onlara ait eşyaların sergilendiği odalar… 3D bir platform bu yani. İçerisinde 360 derece dolaşabildiğimiz, aynı zamanda 3D modellenmiş onlara ait eşyaların sergilendiği birer çalışma yaptık. Bu çalışmayı yapabilmek için ilk önce ailelerle ve tanıklarıyla görüşmeler gerçekleştirdik.”

Madımak Katliamı Hafıza Merkezi’nin bir bölümü olarak oluşturulan sanal müzenin senaryo yazarlığını Bülent Yıldız yaparken, görsel tasarımcı ve küratörlüğünü ise Günseli Baki üstlendi. Projenin illüstratörlüğünü Sena Şat, 3D animatörlüğünü Batuhan Köksal, görsel iletişim tasarımlarını ise Mahir Akkoyun yaptı.

Projeye çok sayıda müzisyen de destek verdi. Her odada bir ezginin duyulduğu bilgisi verilirken, Sanal müzenin müzik koordinatörlüğünü ise Kemal Dinç üstlendi. Proje kapsamında Fazıl Say, Serenad Bağcan, Zuhal Olcay, Zülfü Livaneli, Erdal Erzincan, İlkay Akkaya, Sakina Teyna, Suavi gibi pek çok sanatçı da eserlerini paylaştı.

İngilizce ve Türkçe olarak yayımlanacak odaların Türkçe metinlerini Memet Ali Alabora, İngilizce bölümleri ise Richard Hamer seslendirdi.

Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Sanal Müze’sine www.madimak.org www.madimak.org adresinden ulaşabilirsiniz. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x