Ramazan imsakiyesi yayınlandı! İstanbul, Ankara, İzmir ve il il iftar saatleri…

Yokluğun ve paylaşımın öneminin anlaşıldığı Ramazan ayına kısa bir süre kala Diyanet 2024 il il ramazan imsakiyesi yayınlandı. Sahur, imsak ve iftar vakitleri Ramazan imsakiyesi içerisinde yer alıyor. İşte Diyanet İmsakiye 2024 takvimi…

İL İL RAMAZAN İMSAKİYESİ 2024

Yukarıdaki linkten il il iftar ve sahur vakitlerini görebilirsiniz. İller listesinden yaşadığınız ili seçerek, kendi ilinizin iftar saatini kontrol edebilirsiniz.

İSTANBUL İFTAR SAATİ

İstanbul’da iftar saati ise 11 Mart 2024 Pazartesi günü 19:13.

ANKARA’DA İFTAR SAAT KAÇTA?

Ankara’da iftar saati ise 11 Mart 2024 Pazartesi günü 18:58.

İZMİR İFTAR VAKTİ

İzmir’de iftar saati ise 11 Mart 2024 Pazartesi günü 19:21.

ORUÇ İÇİN NASIL VE NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç doğru kabul edilmez. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek gerekmektedir. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x