Çin ve Japonya’dan İsrail açıklaması: Arap ve İslam ülkelerinin yanındayız

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Vang, Malezya Dışişleri Bakanı Zambry Abdul Kadir ile telefonda görüşmesinde İsrail ile Filistin arasındaki süregelen çatışmaya dair fikir alışverişinde bulundu.

“Arap ve İslam ülkelerinin yanındayız”

Çin’in masum sivillere zarar veren, uluslararası hukuku ihlal eden her tür saldırıya karşı olduğunu belirten Vang,

“Filistin sorununda daima barışın, uluslararası hukukun, Arap ve İslam ülkelerinin meşru taleplerinin yanındayız”

ifadesini kullandı.

“Uluslararası uzlaşmayı sağlamalıyız”

Vang, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ile Körfez İşbirliği Konseyinin (GCC), Gazze Şeridi’ndeki duruma dair ortak açıklamasını desteklediğini vurgulayarak

, “Savaş ve barış söz konusu olduğunda tüm taraflar jeopolitik değerlendirmeleri bir tarafa bırakmalı, vicdana bağlı kalmalı ve savaşa en kısa sürede son verecek bir uluslararası uzlaşmayı sağlayarak daha büyük insani felaketleri önlemeli”

değerlendirmesini yaptı.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi

“Filistin’in talepleri görmezden geliniyor”

İsrail-Filistin çatışmasının kökeninde Filistin topraklarının süregelen işgali ve Filistinlilerin devlet taleplerinin uzun süredir görmezden gelinmesi olduğunu vurgulayan Vang, çatışmayı çözmenin temel yolunun iki devletli çözümünün uygulanması ve Filistin ile İsrail’in barış içinde bir arada var olmasının sağlanması olduğunu belirtti.

Vang, Çin’in, Filistin ulusuna meşru haklarının verilmesini ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının etkin şekilde uygulanarak Filistin sorununun yeniden barışçı çözüm yoluna girmesi desteklediğinin altını çizerek, Orta Doğu’da barışa yönelik çabaların sürdürülmesi için Malezya ve diğer barış sever ülkelerle iletişimi güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Malezya Dışişleri Bakanı Zambry

Malezyalı Bakan: Çin’le Filistin konusunda hemfikiriz

Malezya Dışişleri Bakanı Zambry de Çin’in ateşkesi, savaşın sona ermesi, sivillerin korunmasını, diyaloğu ve barış görüşmelerini teşvik eden çabalarını takdir ettiklerini belirterek, iki devletli çözüm ve Orta Doğu’da kalıcı barışın sağlanması konsunda hemfikir olduklarını vurguladı.

Malezyalı Bakan, çatışan tarafların en kısa sürede müzakere masasına dönmesinin sağlanması için Çin’in önemli rol oynamasını beklediklerini dile getirdi.

Çin Orta Doğu’ya donanmayı gönderdi

Çin devlet medyasında çıkan haberlerde Pekin’in İsrail-Hamas arasındaki çatışmalar devam ederken Orta Doğu’ya 6 adet savaş gemisi gönderdiği açıklandı. 18 Ekim’de yola çıkan savaş gemileri Umman’a geldi ve burada Umman donanmasıyla 5 gün sürecek bir tatbikat düzenlenecek. Çin Savunma Bakanlığı ise gelişmeyi ‘Rutin bir hazırlık’ diyerek yorumladı. Haberin devamında ayrıca Çin lideri Xi’nin Mısır’ın Gazze’ye insani yardım sağlama çabalarını desteklediği belirtildi.

Japonya iki devletli çözüme dikkat çekti

Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko, Filistin-İsrail krizinde “iki devletli çözümü” desteklemeyi sürdürdüğünü belirterek, “Japonya, onlarca yıldır barış sürecinin temeli olarak hizmet eden, Filistin’in ‘güven inşasını ve ekonomik açıdan kendine yeterli olmasını’ desteklemekte. Japonya’nın Filistin’e olan kararlılığı asla değişmeyecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x